„Nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni…”

Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Nasza szkoła również wzięła udział w tej akcji pod kierunkiem p. Alicji Szymańskiej. Uczniowie klasy VI przygotowali żonkile, które 19 kwietnia rozdawali w szkole wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom. Ponadto uczniowie wykonali gazetki i wystawę poświeconą bohaterom Powstania. Również w tym dniu 19 kwietnia 2016r o godzinie 12:30 odbyła się internetowa premiera filmu Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943. Film obejrzały dzieci z klas IV –VI. Film Kamy Veymont składał się z trzech spójnych części. Pierwsza opisywała sytuację Żydów w przedwojennej Warszawie i historię warszawskiego getta do momentu wybuchu powstania. Tym co najważniejsze w filmie, było pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania jego poszczególnych bohaterów. Historia powstania pokazana została w sposób, w jaki nikt tego dotąd nie zrobił- metodą animacji. Dzięki niej udało się pokazać dramatyczny zryw Żydów z getta warszawskiego z całym jego ładunkiem emocjonalnym. Ostatnia część filmu pokazywała upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnej Warszawy: na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz w najważniejszych miejscach zwianych z gettem warszawskim.

20160419_082904 20160419_083250 20160419_100424 20160419_11190220160419_112229 20160419_113017 20160419_122701 20160419_123306

Akademia Młodego Studenta

Uczniowie z klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Ostrowążu gościli 15.04.2016r. w Akademii Młodego Studenta w PWSZ w Koninie. Zajęcia przygotowali wykładowcy wraz ze studentami z Zakładu Pedagogiki. Uczniowie podzieleni na trzy grupy warsztatowe, uczestniczyli naprzemiennie w zajęciach artystycznych, językowo – literackich i przyrodniczych. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci była – główna aula Centrum Wykładowo – Dydaktycznego. Zajęcia prowadzone przez studentów były bardzo ciekawe i wywoływały wśród dzieci niezapomniane wrażenia. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali specjalne certyfikaty Akademii Młodego Studenta. Dzieci w podziękowaniu wręczyły piękne, osobiście wykonane koszyczki z kwiatami.

SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES

Święto Matematyki

Dnia 7 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Ostrowążu świętowano bardzo uroczyście „Królową nauk- Matematykę”.
Święto matematyki – to okazja do wspólnego spotkania najlepszych matematyków ze wszystkich szkół z naszej gminy Ślesin. Punktualnie o 10:00 w naszej szkole rozpoczęło się huczne świętowanie. Najpierw były wiersze i piosenki, a nawet taniec w rytm „prostej i półprostej” w wykonaniu uczniów z kl. VI.
Następnie drużyny z każdej szkoły kl. I-III i IV-VI spotkały się w dwóch salach gdzie przeprowadzono zadania konkursowe ukryte w przysłowiach polskich. Każda szkoła reprezentowana przez trzyosobowe zespoły rywalizowała w punktacji zadaniowej.
Była też lekcja matematyki w klasie I-III, w której uczniowie bawiąc się klockami rozwiązywali zadania i łamigłówki matematyczne.
Zabawa liczbami, to wspaniała zabawa; tak twierdzili uczniowie, którzy uwierzyli, że można się nimi świetnie bawić.
Podsumowanie zmagań matematycznych – to podanie punktacji, ale co najważniejsze, nie było tu przegranych – wszyscy byli zwycięzcami.
Koordynatorem całej akcji była p. dyrektor Elżbieta Jarka – nauczyciel matematyki i p. Joanna Biegasiewicz – nauczyciel matematyki.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.

_DSC9798 _DSC9811 _DSC9814
_DSC9871 _DSC9917 _DSC9926 _DSC9939