DZIEŃ MATEMATYKI 2018

15 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Ostrowążu odbył się Ogólnopolski Dzień Matematyki, w której udział wzięli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Licheniu Starym i w Ślesinie.
Pierwsza część obchodów Święta Matematyki rozpoczęła się o godzinie 9:00, w której uczniowie z trzech szkół uczyli się tworzyć aplikacje matematyczne na platformie Learning Apps. Kolejna godzina to Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla klas IV-VII. Hasłem przewodnim konkursu było: „Matematyka od kuchni”. Zwycięzcami okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej z Lichenia. Trzecia zaś część to tworzenie gier w Scratch`u oraz zabawy Ozobot`em.
O godzinie 12:00 odbyło się uroczyste podsumowanie, w którym udział wzięli również Burmistrz Miasta i Gminy w Ślesinie pan Mariusz Zaborowski oraz dyrektor SP w Licheniu Starym pani Ewa Szabelska.
Podczas podsumowania Ogólnopolskiego Dnia Matematyki uczniowie kl. IV-VII recytowali wiersze i śpiewali piosenki, które podkreślały jak ważną nauką jest matematyka. Wielkie brawa otrzymała scenka kabaretowa na temat matematyki w życiu codziennym.
Ponadto reprezentacji trzech szkół prezentowali aplikacje i gry, które przygotowali na zajęciach warsztatowych.
Było odgadywanie liczb, przejście przez kartkę papieru i wiele innych zagadek matematycznych, które czasami wprawiały zebranych w osłupienie. Zabawa z cyframi i liczeniem zachwyciła uczniów a zwłaszcza przybyłych gości.
To był wyjątkowo piękny dzień, ponieważ uczniowie mogli sami przekonać się, że matematyka może być łatwa i przyjemna a nawet magiczna. Uczniowie udowadniali, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” to również świetna zabawa. Był to dzień, w którym „Królowa Nauk – rządziła w Szkole Podstawowej w Ostrowążu”.
Święto matematyki miało na celu rozbudzić wśród uczniów zainteresowanie tym przedmiotem, rozwijać ich zdolności i pokazać, że matematyką można się bawić. Praca w aplikacjach komputerowych pokazała także uczniom, że każdy z nich może być programistą i tworzyć np. gry i rozwijać ich kreatywność.
Międzyszkolną uroczystość z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Matematyki” przygotowały: p. Elżbieta Jarka, p. Aleksandra Wardęcka, p. Magdalena Ksionszczak.