Informacja

Od 1 kwietnia do 30 września 2021 r.  Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Udział w spisie jest obowiązkowy. Obowiązkową metodą jest samospis internetowy dostępny na stronie spis.gov.pl.

Nie możesz wykonać samospisu internetowego zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon.

Jeśli nie posiadasz komputera lub masz kłopot z obsługą telefonu możesz skorzystać ze stanowiska do samospisu w siedzibie UMiG w Ślesinie ul. Kleczewska 15. Zadzwoń i sprawdź na jakich zasadach działa punkt spisowy w twojej gminie.

Jeżeli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie aby przeprowadzić spis.

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 nie możesz odmówić mu przekazania danych.

Ogólnopolski konkurs matematyczny – TopMaths

Ogólnopolski konkurs matematyczny „TopMaths” kierowany jest do wszystkich sympatyków matematyki, którzy chcą zmierzyć się z zadaniami odnoszącymi się do wspomnianej dziedziny naukowej. Jego odbiorcami będą uczniowie z terenu całej Polski, znajdujący się na każdym poziomie edukacji, jak również osoby dorosłe.

1. Konkurs „TopMaths” zostanie zorganizowany online na portalu edukacyjnym labofii.net w dniu 29.04.2021 roku.

2. Udział w konkursie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji w serwisie. Zostanie on przeprowadzony w następujących kategoriach wiekowych: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia/dorośli.

3. Pytania, z jakimi przyjdzie zmierzyć się uczestnikom konkursu są zgodne z najnowszą podstawą programową. Zostały one opracowane przez nauczycieli matematyki, w związku z tym ich rozwiązywanie stanowić będzie doskonały trening dla uczniów klas 8 i maturalnych (przykładowo, w konkursie dla szkół średnich znajdą się zagadnienia odnoszące się do zakresu materiału pojawiającego się na maturze podstawowej, a także rozszerzonej).

4. Szczegółowe informacje na temat konkursu „TopMaths” znajdują się pod adresem: https://www.labofii.net/topmaths

„TopMaths” to wspaniała zabawa matematyczna, dająca możliwość rywalizacji z innymi. To również możliwość, sprawdzenia swojej wiedzy z szerokiego zakresu związanego z „Królową Nauk”. Niniejszym pragniemy zaprosić do wspólnej zabawy i udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  To święto autorów, wydawnictw, księgarni… ale przede wszystkim, czytelników. Jak świętowaliśmy w naszej szkole? Uczniowie klas IV – VIII przesyłali zdjęcia swoich ulubionych książek. Były to bardzo różne książki – często bajki, lektury, książki, które pamiętają z dzieciństwa lub te, które aktualnie czytają. Wyróżniono aż dziewięć prac naszych uczniów:

  • Martyna Nawrocka
  • Łukasz Wiśniewski
  • Zuzanna Włodarczyk
  • Antoni Włodarczyk
  • Zuzanna Manikowska
  • Filip Purczyński
  • Agata Kościelska
  • Zuzanna Gołdyn
  • Oliwia Woźniak

Akcja „Żonkile” 2021

78 Rocznica powstania w Getcie warszawskim. Pamiętamy o bohaterach i bohaterkach tamtych wydarzeń. Co roku 19.04. organizujemy Akcję „Żonkile” w naszej szkole wspólnie z Muzeum POLIN. To już 9 edycja.

19 kwietnia 1943r wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim.

Uczniowie Szkoły w Ostrowążu, aby uczcić pamięć o tych wydarzeniach, wzięli udział w lekcjach online im poświęconych, słuchając opowiadań, oglądając filmy, a na koniec realizując określone zadania.

Klasy I-III wysłuchały dwóch opowiadań: „Historii z pewnej ulicy” i „Pamięć drobinek”.

Pierwsze opowiadanie to historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki – polskie dzieci mogą zostać w swoim domu, zaś rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.

Drugie opowiadało fantastyczną historię leśnych istot, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia uczulała dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię i chęć niesienia pomocy innym.

 Kl. IV-VI obejrzały film „Będę pisać”, który opowiadał historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenieśliśmy się do dawnej Warszawy. Obserwowaliśmy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Byliśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznaliśmy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale… mogła się wydarzyć setki razy.

 Kl. VII i VIII obejrzały film „Muranów – Dzielnica Północna” . Była to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabrała widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiadała najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Film zrealizowano w stylistyce youtuberskiej i zawierał animacje oraz archiwalne filmy i fotografie.

Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za udział w tym ważnym dla historii naszego kraju, wydarzeniu. Podsumowaniem akcji było wykonanie pracy plastycznej przez uczennicę kl. 7 -Ewę Żabierek.

Ewa podeszła do zadania profesjonalnie za co bardzo serdecznie Jej dziękujemy.

Koordynatorem lekcji były: w kl. I-III -p. Karolina Jarmuż , w klasach IV-VI – p. Alicja Szymańska.