„Bajki o zdrowiu”

30 kwietnia odbyła się premiera inscenizacji teatralnej dla najmłodszych na temat zdrowia w wykonaniu uczniów klasy siódmej. Do przedstawienia pt. „Bajki o zdrowiu” uczniowie przygotowywali się podczas zajęć kreatywnych, zgłębiając wiedzę na temat różnych rodzajów lalek teatralnych, gry aktorskiej, dekoracji.  Przedszkolaki obejrzały dwie bajki z udziałem uczniów „Czerwony Kapturek”, znaną historię o Czerwonym Kapturku uczniowie przedstawiali w sposób ciekawy i żartobliwy, przemycając treści o zdrowym odżywianiu oraz „Jaś i Małgosia” wplatając treści o higienie jamy ustnej i zdrowych zębach. Wszystko w ramach programów wspierających profilaktykę zdrowia w naszej szkole.

Mecz piłki nożnej – Poznań

28 kwietnia nasi uczniowie pod opieką nauczycieli pani Marty Chmielewskiej, Mileny Fakirmalowej i Alicji Szymańskiej uczestniczyli w meczu piłki nożnej Lech Poznań – Cracovia na stadionie w Poznaniu. Rola kibica okazała się bardzo ważna. Mecz zakończył się remisem 1:1. Uczniowie wrócili z bagażem pełnym niezapomnianych emocji.

Międzynarodowy Dzień Książki

Kwiecień, to miesiąc w którym książka ma swoje święto. Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Książki nasze Biedroneczki dowiedziały się jak powstaje książka i jaką drogę musi pokonać, by trafiła do rąk młodego czytelnika. Dzieci miały okazję do oglądania i zaprezentowania swoich ulubionych książek. Następnie dzieci zaprojektowały i wykonały wedle własnego pomysłu kolorowe zakładki. Głównym celem było promowanie książek i czytelnictwa, które jest źródłem wartości i wiedzy.

„Planeta kontra plastik”

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Wydarzenie to ma na celu promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz uświadomienie kruchości ekosystemu naszej planety. Tegoroczne hasło “Planeta kontra plastik” podkreśla narastający problem zanieczyszczenia środowiska tym materiałem.

IX Integracyjny Festiwal Nauki

19 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Ostrowążu wzięli udział w IX Integracyjnym Festiwalu Nauki zorganizowanym przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie przy patronacie honorowym Kuratorium Oświaty w Poznaniu.  Zespół projektowy w składzie: Kuba Tomaszewski, Janusz Szymański i Kamil Lewandowski zaprezentował projekt pt.: „Drukowanie przestrzenne – oblicza druku 3D”. Pasja i zaangażowanie uczniów przełożyła się na uznanie komisji konkursowej. Spośród 11 prezentacji podczas Festiwalu uczniowie zdobyli puchar i II miejsce. Opiekunkami projektu były pani Marta Chmielewska i Magdalena Ksionszczak.

„Antymina”

3 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Ostrowążu uczniowie klas VI – VIII wzięli udział w warsztatach z zakresu Programu Profilaktyki Uzależnień „Antymina”. Jego autorem i wykonawcą był raper „Kolah” właściwie Mirosław Kolczyk. Artysta i autor zaprezentował się w niecodziennej formie. Spotkanie przeplatane było bowiem utworami hip-hopowymi, które z pewnością dotarły w przystępny sposób do młodych odbiorców. „Kolah” szczerze opowiadał o swoich życiowych doświadczeniach. Przestrzegał przed zagrożeniami współczesności, możliwością dokonywania złych wyborów i ich konsekwencjami. Uczniowie po spotkaniu chętnie rozmawiali z gościem. Zadawali pytania związane z tematyką spotkania i twórczością autora.

Jeśli chodzi o samego artystę to warto wspomnieć, że nagrał 2 albumy. Z zespołem Royal Rap „Duchowa Rewolucja” – 2008r. Solowy album „Powrót do Korzeni” – 2012r. Maxi-singiel „Nauka Latania” – 2017r. Maxi-singiel „Kolah i Emenzino” – „Gospel Drip” – 2020r. Przez kilka lat koncertował  i nagrywał gościnnie z najbardziej znanym w Polsce zespołem z nurtu Gospel TGD, ponadto udzielał się we wielu podobnych projektach. Potrzebą jego serca i wielką pasją stały się działania związane  z profilaktyką uzależnień, w które jest zaangażowany od ponad dziesięciu lat. Uczestniczył w autorskim projekcie Leszka Korzenieckiego: „Żyj poza klatką”, Fundacja Bread of life – współtworzył i realizował projekt „Profilaktyka z rapem”. Jest twórcą i realizatorem Artystycznego Programu Profilaktyki Uzależnień „ANTYMINA”. „Kolah” zagrał setki koncertów w kraju i kilka za granicą m.in. we Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Holandii  i Czechach.

Składamy serdeczne podziękowanie składamy Mirosławowi Kolczykowi ,,Kolahowi” za obecność i podzielnie się z uczniami życiowymi historiami. Warsztaty prowadzone były w ramach realizacji przedsięwzięć zawartych w szkolnym programie wychowawczo-profilaktycznym. Spotkanie zorganizowała Pani Anna Jaśniewska pedagog specjalny.