„Poznaj Polskę” – wycieczka do Krakowa, Wieliczki i Wadowic

W dniach 28, 29, 30 uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Krakowa, Wieliczki i Wadowic. Wycieczka została dofinansowana przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Wzięło w niej udział 30 uczniów oraz 3 opiekunów: p. A. Szymańska, p. M. Chmielewska oraz p. B. Dziurska.

Programu wycieczki odejmował:

Dzień 1 – Wadowice.

Uczniowie zwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego, gdzie poznaliśmy całą historię życia Ojca Świętego Jana Pawła II. W muzeum uczniowie mogli zobaczyć również sutanny Jana Pawła II w tym pierwszą papieską. Następnym punktem była wycieczka wspomnień kolejką Jana Pawła II. Przy okazji uczniowie zobaczyli również Bazyliką Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach i skosztowali wadowickiej kremówki. Po południu zakwaterowali się w krakowskim „Hotelu Alf”.

Dzień 2 – Kraków.

Uczniowie udali się do Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. To wyjątkowe miejsce, które łączy dwa przeciwstawne światy: światła i ciemności, tworzą je niewidomi bohaterowie i naukowcy. Misją Centrum jest edukacja oraz uświadomienie społeczeństwa o wartościach osób niewidomych. Kolejnym punktem na trasie była Katedra Wawelska, którą otaczają trzy wieże górujące nad wzgórzem wawelskim. Wieża Zegarowa, Wieża Zygmuntowska z dzwonem Zygmunta oraz Wieża Srebrnych Dzwonów. Uczniowie zwiedzili również słynny Barbakan, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stary Rynek.

Dzień 3 – Wieliczka.

Trzeciego dnia uczniowie zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Muzeum Żup Krakowskich. Jest to jedno z najpiękniejszych zabytków wpisanych na listę UNESCO. Uczniowie podczas wycieczki poznali historię wydobycia soli kamiennej. Ponadto zobaczyli podziemną Kaplicę Św. Kingi.

Koordynatorem projektu była p. M. Fakirmalowa.