Światowy Dzień bez Tytoniu

W środę, 30 maja obchodziliśmy w naszej placówce Światowy Dzień bez Tytoniu.
Uczniowie klas I-III obejrzeli film edukacyjny ,,Zastanów się, czy warto…”, a klas IV-VII ,,Nie spal się na starcie”.
Po projekcji uczniowie wspólnie z pedagogiem szkolnym omówili powody, dla których nie warto sięgać po papierosa.
Podczas zajęć świetlicowych na świeżym powietrzu uczniowie poznali techniki relaksacyjne związane z oddechem, a młodsze dzieci wykonały plakaty ,,Nasze marzenia”.
Z tej okazji została także przygotowana gazetka szkolna ,,Dlaczego nie warto zaczynać?”, z której uczniowie mogli się dowiedzieć, w jaki sposób palenie papierosów niszczy nasze zdrowie i życie.
Przeciętny palacz żyje 10 lat krócej, zapada na poważne choroby, m.in. raka krtani i płuc. Ale palenie to także aspekt związany z wyglądem zewnętrznym. Palenie niszczy cerę, powoduje żółty osad na zębach i paznokciach, u kobiet obniża barwę głosu. No i ten ,,zapach”, którego nie zniwelują ani perfumy, ani odświeżacze do ust.
Czy warto więc zaczynać palić papierosy i do tego jeszcze wydawać pieniądze, które można przeznaczyć na podróże, spotkania ze znajomymi i realizację marzeń?

Zajęcia przygotowała p. Monika Lisiecka, pedagog szkolny, we współpracy z p. Mileną Fakirmalową i p. Beatą Dziurską, opiekunem Samorządu Uczniowskiego.