Akcja „Żonkile” 2021

78 Rocznica powstania w Getcie warszawskim. Pamiętamy o bohaterach i bohaterkach tamtych wydarzeń. Co roku 19.04. organizujemy Akcję „Żonkile” w naszej szkole wspólnie z Muzeum POLIN. To już 9 edycja.

19 kwietnia 1943r wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim.

Uczniowie Szkoły w Ostrowążu, aby uczcić pamięć o tych wydarzeniach, wzięli udział w lekcjach online im poświęconych, słuchając opowiadań, oglądając filmy, a na koniec realizując określone zadania.

Klasy I-III wysłuchały dwóch opowiadań: „Historii z pewnej ulicy” i „Pamięć drobinek”.

Pierwsze opowiadanie to historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki – polskie dzieci mogą zostać w swoim domu, zaś rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.

Drugie opowiadało fantastyczną historię leśnych istot, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia uczulała dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię i chęć niesienia pomocy innym.

 Kl. IV-VI obejrzały film „Będę pisać”, który opowiadał historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenieśliśmy się do dawnej Warszawy. Obserwowaliśmy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Byliśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznaliśmy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale… mogła się wydarzyć setki razy.

 Kl. VII i VIII obejrzały film „Muranów – Dzielnica Północna” . Była to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabrała widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiadała najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Film zrealizowano w stylistyce youtuberskiej i zawierał animacje oraz archiwalne filmy i fotografie.

Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za udział w tym ważnym dla historii naszego kraju, wydarzeniu. Podsumowaniem akcji było wykonanie pracy plastycznej przez uczennicę kl. 7 -Ewę Żabierek.

Ewa podeszła do zadania profesjonalnie za co bardzo serdecznie Jej dziękujemy.

Koordynatorem lekcji były: w kl. I-III -p. Karolina Jarmuż , w klasach IV-VI – p. Alicja Szymańska.